Skuamöz Hücreli Karsinom

Skuamöz Hücreli Karsinom Skuamöz Hücreli Karsinom 01 Skuamöz Hücreli Karsinom 02 Skuamöz Hücreli Karsinom 03
Hastalığın Adı
Skuamöz Hücreli Karsinom
Tanım
Etiyoloji iyi bilinmemekle beraber hastalığın güneş ışınlarının etkisiyle, nadiren sıcak, don veya kronik enfeksiyonlar nedeniyle epidermisin daha önce şiddetli hasara uğraması sonucu geliştiği bildirilmektedir.
Skuamöz hücreli tümör, kedilerde en çok görülen malignant tümördür. Köpeklerde tümörler kafa yerine gövde ve ekstremiteler üzerinde olma eğilimindedir. Kedilerde ise kafa ve kulak kepçesi en sık etkilenen yerlerdir. Çoğunlukla Dalmaçyalı, Bull Terrier, Boxerlar ve beyaz tüylü mavi gözlü kediler predispozisyon yelpazesinin içerisindedir.
Klinik Belirtiler
Köpeklerde ülseratif ve proliferatif lezyonlar gövdede, parmaklarda ve yüzde görülür. Subungual (parmak arası) skuamöz hücre karsinomu daha sıklıkla siyah kıllı köpek ırklarını etkiler.
Kedilerde güneş ışınlarının yaptığı hasar tümörlerin oluşumunda en önemli unsurdur. Ülser ve erozyonların oluştuğu başlıca yerler burun deliklerinin dış kısımları, kulak kepçesi, göz kapakları ve dudaklardır.
4 Nisan'da kliniğimize getirilen dişi kedi, daha önce kulaklarındaki ülseratif lezyonlar sebebiyle başka bir kliniğe götürülmüş. Üzerinde çok fazla sayıda pire ve pire yumurtası bulunduğundan pire allerjisi tanısı koyularak pire damlası yapılmış. Kulağındaki lezyonlar için de çeşitli pomadlar verilmiş. Ancak hiç bir gelişme olmamış.
Bize getirildiğinde genel durumunu takip etmek amacıyla hospitalize ettik.. Birkaç gün sonra iştahı gayet yerinde olan bu kediciğe zaman kaybetmeden Punch-Biyopsi yöntemiyle bilateral olarak kulak kepçesindeki lezyonlu bölgelerden örnek alarak laboratuara histopatoloji yaptırmak için yolladık. 2 gün sonra gelen histopatoloji raporunda "Deri dokusunda geniş dağılımlı Squamous Cell Carcinoma" sonucuyla karşılaştık.
Yeri gelmişken belirtmeden geçemeyeceğim. Kulakta görülen bu tümörün 2 evresi vardır:
Prekanseröz evre - Kulak kepçesinin ucunda kabuklu eksematöz ve tekrar tekrar çıkıp kaybolan lezyon ile karakterizedir.
Gerçek kanseröz evre - Kulakta proliferasyon ve ülserasyon bu evreye işaret etmektedir; tedavi edilmezse kulak şekli anormal şekilde bozulur. (Aynı bizim hastamızda olduğu gibi..)
Tedavi
Kesin tedavi cerrahi eksizyon ile sağlıksız doku sınırının altından kulak kepçesini ampute etmekti. Ertesi sabah amputasyonun yanı sıra kısırlaştırma operasyonumuzu başarıyla gerçekleştirdik.
200+
Pet Sahiplendirme
3000+
Cerrahi Operasyon
%100
Tecrübe
%100
Müşteri Memnuniyeti