Pyometra - Rahim İltihabı

Pyometra - Rahim İltihabı Pyometra - Rahim İltihabı 01 Pyometra - Rahim İltihabı 02 Pyometra - Rahim İltihabı 03
Hastalığın Adı
Pyometra - Rahim İltihabı
Tanım
Pyometra, rahim duvarlarının kalınlaşması ve rahim içinde enfekte bir sıvı toplanmasıyla karakterize oldukça tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır. Çok fazla belirtisi olmadığında hayvan sahibi tarafından zor ve genellikle son dönemde fark edilir. Kedi ve köpeklerde sık rastlanan bir durumdur. Kızgınlıktan sonraki 2-5 hafta içinde ortaya çıkar. Kızgınlık döneminde rahim kendini gebeliğe hazırlar. Yüksek miktarda östrojen ve progesteron seviyesi rahmi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakırken, açık olan rahim ağzı bakterilerin yerleşmesi için uygun bir ortam oluşturur. Kızgınlığın sonlanmasıyla rahim ağzı kapanır, içeride kalan bakterilerin üremesiyle, rahim kalınlaşmaya ve sıvıyla dolmaya başlar. Hayvanın bu dönemde yüksek olan hormon seviyeleri bile bu hastalığa neden olabilirken, bir de kızgınlık baskılamak amacıyla kullanılan hormon prepatları (progesteron) kullanıldığında pyometra görülme olasılığı oldukça yükselir. Kısırlaştırılmamış kedi ve köpeklerde yaş ilerledikçe pyometra görülme olasılığı da yükselir.
Klinik Belirtiler
Açık ve kapalı olarak 2 çeşidi vardır. Açık pyometrada, rahim ağzı açıktır ve iltihaplı sıvı dışarı sızar. Hayvan sürekli genital bölgesini yalar. Kapalı pyometrada ise sıvı boşalamadığından rahimi oldukça şişirir. Hayvan sahibi pek bir şeyden şüphelenmez. Maalesef enfeksiyonun kana karışması veya bazı durumlarda rahmin yırtılması sonucu ortaya çıkan şok tablosunda fark edilir. Bunun dışındaki belirtiler hayvana göre değişmekle birlikte, su içmenin artması dolayısıyla idrarın artması, iştahsızlık, ateş, halsizlik ve kusma görülebilir.
Erken dönemde ultrason ile tanısı rahatlıkla konulabilmektedir.
Tedavi
Kesin çözüm kısırlaştırmaktır. Operasyon ile enfekte uterus ve ovaryumlar uzaklaştırılır. Medikal tedaviler denenmekte ve bazı olumlu sonuçlar alınmaktadır fakat tekrar etme olasılığı yüksektir.
Korunma için erken dönemde kısırlaştırma önerilmektedir. Ayrıca kızgınlık baskılama amacıyla hormon kullanılmamalıdır.
200+
Pet Sahiplendirme
3000+
Cerrahi Operasyon
%100
Tecrübe
%100
Müşteri Memnuniyeti