Hypotroid

Hypotroid Hypotroid 01 Hypotroid 02 Hypotroid 03 Hypotroid 04
Hastalığın Adı
Hypotroid
Tanım
Tiroid bezinin yetersiz hormon üretmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle bazal metabolizma hızını etkileyen hormonlar tiroid bezinden salgılandığı için eksikliği yada fazlalığı birçok sistemi etkiler. Verilere göre her 200 köpekten birinde gözlenir. Hipotiroid vakaları tiroid bezinin %75'i çalışmadığında gözlenmektedir.
Klinik Belirtiler
Yaygın olarak gözlenen semptomlar ; üzgün surat ifadesi,obezite,vücut ısısında düşme,halsizlik,sıcak yer arama,fare kuyruk görünümü,yaygın dermatolojik sorunlar,nadiren nörolojik semptomlar. Hasta sahiplerinin en çok dikkatini çeken semptom dermatolojik semptomlardır.tüylerin matlaşması ve karışık görünüm alması,tüylerde dökülme ve dökülen tüylerin uzun süre çıkmamasıdır. Hassas olan derinin irritasyonu ve mikrop kapmasına bağlı olarak deride ciddi enfeksiyonlar gözlenebilir. Hipotiroide bağlı semptomlar farklı deri hastalıklarıyla karışabilir.uzun süre tedaviye rağmen iyileşme yoksa tiroid hormonlarına mutlaka bakılmalıdır.ilk tahlil sonuçları normal çıksa bile 3 defa tiroid tahlili tekrarlanmalıdır.
Hipotiroid her yaşta ve her ırkta görülebilir.özellikle Golden Retriver,Doberman Pincher,Setter,Boxer gibi ırklar daha yatkındır.
Tanısı ve tedavisi zor olmasa da çoğu veteriner hekim tarafından gözden kaçırılan bir hastalıktır.
Tedavi
Kliniğimizde hipotiroidizm tanısında tüm kan testleri ve tiroid bezinin ultrasonografik muayenesi yapılmaktadır. Sonuçlar iki gün içinde çıkmaktadır.
200+
Pet Sahiplendirme
3000+
Cerrahi Operasyon
%100
Tecrübe
%100
Müşteri Memnuniyeti